Programme

IV Iberian Congress of Biological Systematics | CISA2018

***Note that oral presentation are programmed to be 14-16 minutes long plus 4-6 minutes for questions

 

Monday 15th

10.00-11.45

Registration, hanging of posters

11.45-12.00

Welcome

12.00-13.00

Plenary talk

Michael Balke

Department of Entomology, Zoologische Staatssammlung München, Germany

Complex patterns of biodiversity across geologically even more complex tropical landscapes

SESSION 1 – Taxonomy & Systematics 

Chair: José A. Jurado-Rivera

13-00-14.50

Lunch

14.50-15.10

Maria Capa, Norwegian University of Sciences and Technology, Trondheim

Lumping and splitting at once: genera and species of long bodied sphaerodorids (Sphaerodoridae, Annelida) in the North Eastern Atlantic

15.10-15.30

Anna Zhadan, Lomonosov Moscow State University, Moscow

Molecular studies revealed cryptic speciation in cosmopolitan cossurid species Cossura pygodactylata Jones, 1956 (Annelida)

15.30-15.50

Rubén González Miguéns, Museo Nacional de Ciencias Naturales, Madrid

Phylogeographic and morphometric analysis of Forficula auricularia (Insecta), with emphasis in Iberian populations

15.50-16.10

Lara Lloret , Instituto de Física de Cantabria, Santander

Recognizing Conus (Gastropoda: Conidae) with Artificial Intelligence tools

16.10-16.30

Luis J. Chueca, University of the Basque Country

Molecular phylogeny of the land snail genus Xerocrassa (Geomitridae) in the Iberian Peninsula

16.30-17.00

Coffee break

SESSION 2 – DNA barcoding and metabarcoding 

Chair: Joan Pons

17.00-17.20

Claudia Paredes Esquivel, Universitat de les Illes Balears, Palma

Majorcan mosquitoes and the species concept. What is the problem? and why should we care?

17.20-17.40

Fernando A. Fernández-Álvarez , Institut de Ciències del Mar, Barcelona

First-feeding assessment of flying squid paralarvae by Laser-Capture-Microdissection and DNA metabarcoding

17.40-18.00

Marc Domènech Andreu, Universitat de Barcelona, Barcelona

A Rapid Biodiversity Inventory of Spanish National Parks: DNA barcoding of spider communities in white-oak forests

18.00-18.20

José Herrera-Russert, Universidad de Murcia, Murcia

Non-invasive identification of endangered tiger beetle species (Coleoptera: Cicindelidae) from soil samples

18.20-18.40

Tatiana V. Neretina, Lomonosov Moscow State University, Moscow

Hidden biodiversity of Arctic invertebrate fauna

18.40-19.30

Poster session

20.00-21.00

Welcome reception

21.00-22.00

Guided visit to the old Palma town

Tuesday 16th

9.00-10.00

Plenary talk

Paschalia Kapli

Evolution and Environment, University College London, United Kingdom

Strengths and Weaknesses of single locus species delimitation methods

SESSION 3 – Phylogeography

Chair: Maria Capa

10.00-10.20

Luis Crespo, Universitat de Barcelona, Barcelona

Unraveling the evolutionary history of the spider genus Dysdera (Araneae: Dysderidae) in the archipelago of Madeira based on multiple loci

10.20-10.40

Lídia Escoda, Instituto de Biología Evolutiva, Barcelona

Genomic analysis with ddRAD data of a strict contact zone of lineages of the Pyrenean desman (Mammalia) in the Iberian Range

10.40-11.00

Marta Álvarez-Presas, Universitat de Barcelona, Barcelona

New insights into the evolution of biodiversity in the Brazilian Atlantic Forest using land planarian data

11.00-11.20

Héctor Tejero Cicuéndez, Instituto de Biología Evolutiva, Barcelona

Patterns and processes of diversification in the nocturnal geckos of the Ptyodactylus hasselquistii species complex

11.20-12.00

Coffee break

SESSION 4a – Evolutionary Biology

Chair: Carlos Juan

12.00-12.20

Jesús Gómez-Zurita, Instituto de Biología Evolutiva, Barcelona

Assessment of the role of Wolbachia on mtDNA paraphyly and the evolution of unisexuality in Calligrapha (Coleoptera: Chrysomelidae)

12.20-12.40

Arnaud Faille, Institute of Evolutionary Biology, Barcelona

Evolution of the life cycle in subterranean beetles

12.40-13.00

Vanina Tonzo, Estación Biológica de Doñana, Sevilla

Genomic data reveal deep genetic structure but no support for current taxonomic designation in a grasshopper species complex

13.00-13.20

Marc Simó Riudalbas, Instituto de Biología Evolutiva, Barcelona

Tempo and mode of diversification in the diurnal geckos of the genus Pristurus

13.20-13.40

David Hernández-Teixidor, Universidad de La Laguna, La Laguna

Relation between wing development and diversification in the Macaronesian Rhopalomesites beetles (Coleoptera: Curculionidae)

14.00-15.30

Lunch

SESSION 4b – Evolutionary Biology

Chair: Jesús Gómez-Zurita

15.30-15.50

Miquel Arnedo, Universitat de Barcelona, Barcelona

E Unibus Pluram: Testing adaptive radiation and speciation mechanisms in Dysdera spiders from the Canary Islands

15.50-16.10

Adrià Bellvert, Universitat de Barcelona, Barcelona

More than a Happy Face: Did interspecific competition drive diversification of Theridion spiders in the Hawaiian Islands?

16.10-16.30

Rosa Fernández, Center for Genomic Regulation, Barcelona

Understanding the genomic basis of evolutionary innovation across the Metazoa Tree of Life: an all-phyla approach

16.30-17.00

Coffee break

SESSION 5a – Phylogenetics

Chair: Damià Jaume

17.00-17.20

José A. Jurado-Rivera, Universitat de les Illes Balears, Palma

Mitochondrial genomes and biogeographic patterns in anchialine cave shrimps

17.20-17.40

Adrián Villastrigo, Institute of Evolutionary Biology, Barcelona

Mitochondrial metagenomics and the phylogeny of Ochthebiini (Insecta): A new batch mitogenomes example

17.40-18.00

Morten Stokkan, Institut Mediterrani d’Estudis Avançats, Esporles

From species to lineages

18.00-18.20

Samuel Abalde, Museo Nacional de Ciencias Naturales, Madrid

West Africa cone snails (Gastropoda: Conidae) diversity and evolution inferred through mitogenomics

18.20-18.40

Paloma Mas Peinado, Museo Nacional de Ciencias Naturales, Madrid

Phylogenetic analyses of Pimelia (Insecta; Coleoptera) suggest multiple colonizations and ancient lineage diversification in the Iberian Peninsula

18.40-20.30

Poster session

21.00-late

Conference dinner

Wednesday 17th

SESSION 5b – Phylogenetics

Chair: Maite Aguado

9.00-9.20

Martina Pavlek, Universitat de Barcelona, Barcelona

A glimpse on the evolutionary history of the cave-dwelling spiders in the Dinaric karst

9.20-9.40

Silvia Perea, Museo Nacional de Ciencias Naturales, Madrid

Molecular Phylogeny of the species Achondrostoma arcasii (Steindachner, 1866; Teleostei;): evidence from mitochondrial and nuclear markers

9.40-10.00

Rannyele P. Ribeiro, Universidad Autónoma de Madrid, Madrid

Investigating the evolution of regeneration and reproduction in Syllidae (Annelida)

10.00-10.30

Coffee break

SESSION 5c – Phylogenetics

Chair: Joan Pons

10.30-10.50

Maite Aguado, Universidad Autónoma de Madrid, Madrid

Species delimitation in Amblyosyllis (Annelida, Syllidae)

10.50-11.10

Jesus Lozano-Fernandez, Universitat de Barcelona, Barcelona

Molecular clocks on Chelicerata suggest an early colonization of land by arachnids and support the monophyly of mites

11.10-12.10

Plenary talk

Guy Baele

Evolutionary and Computational Virology Section, Rega Institute, Belgium

Time-stamped phylogenetic trees

12.10-12.30

Congress closure

12:30-13:30

INAUGURAL TALK OF VI Congreso de la Sociedad Española de Biología Evolutiva

by Lluis-Quintana Murci

Scientific Director of Pasteur Institute, CNRS, Paris

Genomic insights into the demographic and adaptive history of humans

Comments are closed